Święto Niepodległości w Węglówce

„W tej mojej Węglówce odnajduję piękno
nieodwracalnych skutków czynów Pana Boga.”
(Anna Obajtek, motto z tablicy na pomniku w Węglówce)

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w miejscowości Węglówka obchodzona była niezwykle uroczyście. A to wszystko za sprawą poświęcenia i odsłonięcia pomnika, który wybudowano właśnie na tę okazję.

Inicjatorem i pomysłodawcą pomnika był ks. Sławomir Kamiński SCJ, proboszcz węglowskiej parafii. Na początku października powstał Komitet Budowy Pomnika w skład którego weszli przedstawiciele miejscowości, zrzeszeni w organizacjach jak OSP, Koło Gospodyń czy przedstawiciele władz samorządowych. Dzięki wsparciu mieszkańców, a przede wszystkim młodzieży pomnik został ukończony na listopadową rocznicę. Głównym budowniczym i projektantem pomnika był mieszkaniec Węglówki, pan Józef Krzysztofek.

Uroczystości związane z odsłonięciem pomnika rozpoczęły się od Mszy św. o godz. 11:00, której przewodniczył ks. Proboszcz, a homilię wygłosił pochodzący z Węglówki ks. Józef Gaweł SCJ. Następnie w uroczystym przemarszu prowadzonym przez Orkiestrę Dętą OSP Węglówka oraz Jednostkę „Strzelec” Js2404 z Mszany Dolnej udano się na przykościelny parking, gdzie powstał pomnik. Tam w asyście „Strzelca” wciągnięto flagę na maszt i uroczyście odśpiewano Hymn Polski. Nie zapomniano także o poległych w imię wolności i niepodległości w uroczystym „Apelu Pamięci” poprowadzonym również przez „Strzelca”. Kolejnym punktem było złożenie wieńców, m.in. przez wójta Gminy Wiśniowa p. Wiesława Stalmacha oraz wójta-elekta p. Bogumiła Pawlaka. Wieńce złożyli też przedstawiciele OSP Węglówka, Szkoły Podstawowej w Węglówce oraz przedstawiciele Rady Gminy Wiśniowa wraz z Panią Sołtys.
Uroczystego poświęcenia pomnika dokonał ks. Proboszcz, natomiast pomnik odsłonili najstarsi mieszkańcy Węglówki: pani Bronisława oraz pan Władysław. Po części oficjalnej nadeszła pora na występy artystyczne. Zaprezentowali się uczniowie i nauczyciele Szkoły muzycznej w Czasławiu, uczniowie Szkoły Podstawowej w Węglówce oraz Orkiestra Dęta OSP Węglówka. Dla każdego przewidziana była też wojskowa grochówka, ciepłe napoje i niepodległościowy tort. Radosne świętowanie zakończył wspólny śpiew patriotycznych piosenek.
W czasie uroczystości każdy mógł się wpisać na pamiątkową listę, która zostanie wmurowana w pomnik w kapsule czasu.
W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania pomnika, organizacji uroczystości oraz zabezpieczenia i uporządkowania terenu.

Tekst: Łukasz Poradzisz
Zdjęcia: Magdalena Goryl