W świecie komputerów

W świecie komputerów, smartfonów i tabletów nie sposób funkcjonować bez programowania. Panuje przekonanie, że jest to zajęcie trudne, przeznaczone tylko dla wybranych. Jednak kodowanie może być pasjonujące, co potwierdza fakt, że uczniowie z Lipnika już po raz trzeci z entuzjazmem wkraczają w świat Scratcha, gdzie mogą tworzyć wirtualną rzeczywistość
W zeszłym roku szkolnym powstawały projekty upamiętniające różnorodne uroczystości, a także gry komputerowe i animacje w języku polskim i angielskim. Trwała współpraca międzynarodowa w projektach e-Twinning, gdzie nasi uczniowie prezentowali swoje umiejętności i podglądali działania kolegów zza granicy. Do programowania potrzebne były umiejętności z zakresu języków obcych, matematyki, historii, przyrody i innych dziedzin nauki. Dzięki udziale w Tygodniu Kodowania uczniowie uzyskali wiele certyfikatów, potwierdzających ich umiejętności. Wzięli również udział w akcjach dotyczących bezpieczeństwa w sieci. W Dniu Scratcha najaktywniejsi programiści zaprezentowali swoje osiągnięcia zaproszonym gościom z UG Wiśniowa i Biblioteki Gminnej wzbudzając ich zainteresowanie. Zaangażowani w projekt uczniowie tryskali entuzjazmem, kreatywnością, a ich działania zostały docenione przez organizatorów programu na stronie Mistrzów Kodowania.
W tym roku Szkoła w Lipniku zgłosiła swój udział w IV edycji Mistrzów Kodowania i znalazła się w towarzystwie 1600 innych placówek edukacyjnych.
Od początku roku szkolnego trwają zajęcia pozalekcyjne. Do tej pory powstało wiele animacji z okazji Święta Szkoły, Dnia Chłopaka, Dnia Języków i tworzone są kolejne. Wszystkie można oglądać na stronie Scratcha, a najciekawsze pojawiają się również na Facebooku.
Ponadto wielkimi krokami zbliża się międzynarodowa akcja - TYDZIEN KODOWANIA. Od 15 do 23 października szkoły na całym świecie będą kodować na różne sposoby. W zeszłym roku Polska zajęła pierwsze miejsce w europejskim rankingu. I tym razem nasi uczniowie zamierzają przyłączyć się do tej międzynarodowej akcji promującej programowanie.
Uczniowie ZPO w Lipniku zamierzają wziąć udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych przez Mistrzów Kodowania, włączyć się we współpracę międzynarodową poprzez projekty eTwinning, zorganizować działania promujące bezpieczeństwo i kulturę w sieci.
Programowanie jest modne, ale także niezbędne w naszej na pół wirtualnej rzeczywistości. Dlatego warto uczyć myślenia poprzez zabawę i uczynić kodowanie pasją, gdyż tędy wiedzie droga do sukcesu .
Justyna Irzyk uczennica klasy III gimnazjum, może pochwalić się certyfikatem za udział w konkursie programowania przyznanym jej przez zespół Google, OcadoTechnology, Allegro.Tech, Spring i WebMuses.
Justyna wzięła udział w konkursie informatycznym dla dziewcząt: DressCode, który trwał od listopada 2015 do maja 2016, a skierowany był do dziewcząt w wieku 11-19 lat zainteresowanych programowaniem. Rozwiązała serię zadań, o zróżnicowanym poziomie trudności – od prostych, po bardziej złożone, wymagające własnego pomysłu, ale dające też dużo satysfakcji. Ich treść była publikowana co 2-4 tygodnie na stronie internetowej „Dress Code”.
Elżbieta Michalik
Zofia Hałas


Wprowadził ŁJ, 2016-10-12

[Powrót] [Drukuj]
Aktualności
Ogłoszenia i komunikaty

do góry

Copyright © 2007 Urząd Gminy Wiśniowa, wszelkie prawa zastrzeżone.