Dożynki Gminy Wiśniowa!

W niedzielę, 21 sierpnia odbyły się Dożynki Gminy Wiśniowa. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Kościele św. Marcina. Następnie korowód dożynkowy skierował się ku Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Sportu gdzie rozpoczęła się część artystyczna imprezy. W uroczystości wzięły udział władze samorządowe, zaproszeni goście oraz społeczność gminna.

Część artystyczną Dożynek rozpoczął występ Orkiestry Dętej z Wiśniowej, po którym oficjalnego otwarcia Dożynek dokonał wójt Gminy Wiśniowa Wiesław Stalmach, witając wszystkich zgromadzonych mieszkańców i gości. W kilku słowach wyraził on wdzięczność rolnikom za trud i poświęcenie pracy na roli: To dzięki Wam, rolnikom, na naszych stołach mamy smakowity chleb. Oby nie zabrakło go w każdym domu.

Nieodzownym elementem dożynek jest konkurs wieńca dożynkowego. Każda grupa wieńcowa zaprezentowała bogaty program artystyczny, w którym nie zabrakło tradycyjnych przyśpiewek m.in. mających na celu ośpiewanie wieńca. Jury stwierdziło, że poziom konkursu był wysoki i wyrównany. Wybierając najpiękniejszy wieniec zespół jury kierował się jego wyglądem, estetyką wykonania oraz nawiązaniem do lokalnych tradycji. W tym roku tytuł najpiękniejszego wieńca dożynkowego Gminy Wiśniowa przypadł wieńcowi z Glichowa. Panie ze Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich GLICHOWIANKA, które go przygotowały, nie kryły wzruszenia i wielkiej radości. To już kolejny raz, kiedy wieniec przez nas przygotowany zostaje doceniony. Jesteśmy szczęśliwe, że kolejny raz możemy reprezentować naszą gminę na Dożynkach Powiatowych. – podkreśla prezes Stowarzyszenia Władysława Knapik.

Wieńce przygotowane przez Stowarzyszenie GLICHOWIANKA to nie tylko symboliczny wyraz wiary, miłości i wdzięczności Bogu, ale również - podobnie jak inne wieńce biorące udział w Konkursie, dzieło sztuki ludowej. Nasze wieńce to wyraz szacunku do ziemi i pracy rolnika. W tym roku nawiązałyśmy również do kultu Matki Bożej, wybierając na kształt wieńca koronę – mówi Helena Topa, pomysłodawczyni i główny wykonawca glichowskiego wieńca.

Po części konkursowej na scenie zawitała Banda Burek prezentując tańce ludowe. Na zakończenie Dożynek odbyła się zabawa taneczna z zespołem SKALIM.

Serdeczne podziękowania za udział w Dożynkach dla Pana Posła Jarosława Szlachetki (PIS), Senatora Andrzeja Pająka (PIS), Prezesa Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych byłego Wojewody Pana Andrzeja Harężlaka oraz dla Dyrektora Generalnego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Pana Pawła Muchy, który w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wręczył Srebrny Krzyż Zasługi Panu Stanisławowi Fladze pszczelarzowi z Lipnika.

Wprowadził ŁJ, 2016-08-31