Mistrzowie Kodowania

Jak nas widzą, tak o nas piszą - czyli o Mistrzach z Lipnika w ogólnopolskim projekcie Mistrzowie Kodowania

Już drugi rok Zespół Placówek Oświatowych w Lipniku uczestniczy w projekcie edukacyjnym Mistrzowie Kodowania, który ma na celu upowszechnienie nauki programowania. Są tacy, którzy twierdzą, źe programowanie jest trudne, jednak okazuje się, że wcale nie musi tak być. Wystarczy dołączyć do społecznościowego serwisu „Scratch”, by kodowanie stało się twórczą przygodą. „Scratch” to także wizualny język programowania, który został zaprojektowany przez Mitchela Resnicka (m.in. pomysłodawcę serii zabawek Lego MindStorms i twórcę języka StarLogo). Scratch umożliwia tworzenie interaktywnych historyjek, animacji, gier, muzyki. w sposób wizualny - elementy języka mają kształt kolorowych „klocków”,które mogą być układane w określonym porządku, tworząc łańcuch poleceń. Dlatego też początkujący „scratcherzy” odbierają pierwsze zajęcia jako zabawę, kolejną grę komputerową. Dopiero później odkrywają pełnię możliwości progamu.
Uczniowie z Lipnika polubili „Scratcha”.Poczatkowe trudności zostały już przezwyciężone – język poleceń nie stanowi dla nich problemu. W bieżącym roku szkolnym aktywnie włączyli się w przedsięwzięcia organizowane przez Mistrzów Kodowania, łącząc programowanie z innymi dziedzinami nauki ( historią, przyrodą, j. angielskim, j. polskim ) tworząc quizy, gry, historyjki, opowieści i kartki okolicznościowe.Wykonane prace były wykorzystywane również w anglo- i niemieckojęzycznych projektach eTwinning, zyskując europejski format. Ta wyjątkowa aktywność uczniów została zauważona i doceniona przez organizatorów projektu, którzy zaglądali na nasz fanpage na facebooku i komentowali wykonane prace. Okazało się, że niewielka szkoła może odnieść ogólnopolski sukces - nasze przedsięwzięcia wskazywane są jako warte naśladowania, Na stronie Mistrzów Kodowania pojawił się obszerny artykuł o dotychczasowych działaniach inicjowanych w Lipniku:
http://mistrzowiekodowania.pl/o-grecji-angielskim-i-stawianiu-pytan/
Zachęcamy do przeczytania artykułu i obejrzenia naszych prac, które powstają z takich oto „klocków”:

Do końca tegorocznej edycji projektu pozostał miesiąc, ale już można stwierdzić, że był to pracowity rok, a ponieważ trudne początki mamy za sobą, to oczekujemy, że teraz będzie już tylko ciekawiej.
Zofia Hałas, Elżbieta Michalik

Wprowadził ŁJ, 2016-05-13

[Powrót] [Drukuj]
Aktualności
Ogłoszenia i komunikaty

do góry

Copyright © 2007 Urząd Gminy Wiśniowa, wszelkie prawa zastrzeżone.