Wizyta Wiceministra Kultury Jarosława Sellina w Wiśniowej

Drodzy Państwo,
Na terenie Gminy znajduje się wyjątkowy zabytek, jedyny w swoim rodzaju i JEDYNY tak zachowany w Polsce. Zainteresowanie nim od wielu lat nie słabnie w kręgach historycznych. Troskę o stan Bożnicy (bo o niej tutaj mowa) wyraża Wojewódzki Konserwator Zabytków, a ostatnio również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w osobie Ministra Jarosława Sellina.
Możemy podziękować za to zainteresowanie! Równocześnie wyrażamy nadzieję, że w związku z ogromnym znaczeniem – zarówno dla obecnych, jak i dla przeszłych i przyszłych pokoleń – tego unikatowego zabytku, wspólnymi siłami nie pozwolimy mu zniknąć z mapy kulturowej regionu i Polski.

mgr Agnieszka Dudek
Dyrektor GOKiS Wiśniowa

W dniu 2 maja 2016 r. z krótką wizytą roboczą gościli w Wiśniowej: pan Jarosław Sellin – Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, pan Jarosław Szlachetka – poseł na Sejm RP, pan Marek Stoszek – prezes Oddziału Myślenickiego Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz pan Piotr Hajduk – p. o. Wójta Gminy Pcim. Tematem spotkania była możliwość pozyskania środków na remont drewnianej synagogi stojącej w Wiśniowej, która obecnie jest administrowana przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wiśniowej, a także trudności w przejęciu przez Wojewodę Małopolskiego cmentarzy wojennych nr 373 i 374 z okresu I wojny światowej, znajdujących się na gruntach prywatnych w Wiśniowej. Przy okazji Ministrowi oraz pozostałym gościom przedstawiono krótko bardzo bogatą historię naszych ziem, naszej kultury i tradycji. Minister był pod wrażeniem tego, co usłyszał i zobaczył. Stwierdził, że synagoga z Wiśniowej jest jedynym drewnianym budynkiem tego typu w Polsce i zadeklarował pomoc w staraniach o pozyskanie środków zewnętrznych na konieczny remont tego obiektu. Ograniczony czas wizyty i jej charakter nie pozwolił na zorganizowanie spotkania tak znakomitych gości z mieszkańcami Gminy Wiśniowa. W imieniu mieszkańców gości przyjmowali pani Agnieszka Dudek – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wiśniowej oraz pan Wiesław Stalmach – Wójt Gminy Wiśniowa.

UG Wiśniowa

Wprowadził ŁJ, 2016-05-05