Gala Działaj Lokalnie

Ponad 100 lokalnych działaczy spotkało się w Wiśniowej podczas święta społeczników powiatu myślenickiego. Organizatorem Gali Działaj Lokalnie była Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS.
23 lutego w wiśniowskim domu kultury odbyła się Gala podsumowująca ubiegły rok z programem Dzialaj Lokalnie. Wśród gości nie zabraklo lokalnych wójtów i burmistrzów, przedstawicieli III sektora, mediów, pracownikow i sympatyków Ośrodka Działaj Lokalnie przy Fundacji ARTS. Najważniejszymi gośćmi byli jednak realizatorzy 16 inicjaytyw lokalnych dofinansowanych w czasie ubiegłorocznej edycji konkursu Działaj Lokalnie.
Działaj Lokalnie to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany w naszym regionie przez Fundację Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS, w ramach którego przyznawane są mikrogranty na realzację inicatyw społecznie użytecznych. Jest to jedyny ogólnopolski program, w którym dotacje przyznawane są na poziomie lokalnym, za pośrednictwem sieci Ośrodków Działaj Lokalnie.
Podczas gali zaprezentowane oraz podsumowane zostały projekty zrealizowane 2015 roku. Członkowie organizacji oraz grup nieforamalnych opowiedzieli o tym, co dobrego udało im się zdziałać w swoich lokalnych społecznościach dzięki pieniądzom z dotacji. Ponadto wręczone zostały nagrody w konkursie „Opowiedz...”, adresowanym do realizatorów dofinansowanych projektów. Konkurs ma na celu zachęcanie do promowania podejmowanych przez mieszkańców działań.
Tylko w minionym roku w ramach programu Działaj Lokalnie na terenie ziemi myślenickiej udało się zrealizować 16 projektów na łączną sumę 55.000 zł. W lokalnych społecznościach odbyły się m.in. warsztaty: stolarskie, kulinarne, artystyczne, motywacyjno-rozwojowe dla kobiet, pszczelarskie. Zorganizowano turniej tańca cheerleaders, wybory miss powiatu oraz wyścigi motorowe. Ale co równie ważne, kilkanaście grup nieformalnych oraz organizacji, a także setki wolontariuszy zyskały nowe doświadczenie w realizowaniu projektów i ubieganiu się o środki zewnętrzne na realizację społecznych inicjatyw.
Po części oficjalnej obył się spektakl \"Ikona\" przygotowany przez Teatr przy Drodze. Teatr zrzesza głównie aktorów-amatorów. Scenariusz do \"Ikony\" napisali Zbigniew Kaleta i Eda Firek.
Przedstawiciele Fundacji Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS zachęcali obecnych gości do przekazania 1% swojego podatku, zapewniając, iż każda złotówka przekazana zostanie na realizację kolejnych inicjatyw.

Wprowadził PŚ, 2016-03-02