Jesteśmy w Unii i co z tego?

Czas płynie szybko i aż trudno uwierzyć, że w tym roku minie 12 lat od kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Pomimo tego, że zdania na temat naszego członkostwa są często podzielone, nie sposób zaprzeczyć faktowi, że udział w projektach unijnych przynosi niewymierne korzyści dla polskiego społeczeństwa. Bez względu na to czy mówimy o infrastrukturze, gospodarce czy prywatnych biznesach, w każdej z tych dziedzin można aplikować w programach unijnych i starać się o środki w celu podwyższenia jakości życia w naszym kraju, rozwijania gospodarki, czy zakładania firm.Trzeba tylko wiedzieć jak.
Takie możliwości stwarza też sektor edukacyjny. Programy Comenius (do roku 2014) i Erasmus+ (od 2014 do 2020) oferują szkolenia dla kadry edukacyjnej w ramach podwyższania swoich kwalifikacji. O możliwości takiej dowiedziałam sie w roku 2008, w trakcie corocznych Międzygminnych Konkursów Języka Angielskiego w Stadnikach, gdzie spotykają sie nauczyciele języka angielskiego z trzech sąsiadujących gmin: Wiśniowa, Dobczyce i Siepraw. Zachęcona przekazanymi informacjami koleżanek, podjęłam działania w celu aplikowania w wyżej wymienionych programach.

Już w roku 2009 uczestniczyłam w dwutygodniowym kursie szkoleniowym w miasteczku Exeter na południu Anglii.Temat szkolenia to ”Developng Oral Fluency in the English Secondary Language Classroom” co przekłada się na „Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych u gimnazjalistów”. Było to da mnie niesamowite doświadczenie, biorąc pod uwagę, że zajęcia prowadzone były przez profesjonalnych trenerów i profesorów z University of Exeter. Udział w tym kursie pozwolił mi zweryfikować swój warsztat pracy, udoskonalić i poznać nowe metody i techniki nauczania języka angielskiego. Poza zajęciami stacjonarnymi, integralną częścią kursu był udział w wycieczkach fakultatywnych, dzięki czemu miałam okazję zwiedzić okolice Devon, Bath jak również sam Londyn. Przywiezione materiały, ulotki, reklamy, pocztówki, gazety i czasopisma do dzisiaj służą mi na lekcjach jako t.zw. materiały autentyczne.

Międzynarodowa grupa nauczycieli w trakcie szkolenia w Exeter.

W roku 2011 wzięłam udział w tygodniowym szkoleniu na Malcie. Kurs „Spice-up your teaching” czyli w wolnym tłumaczeniu „Ucz lepiej” polegał na prezentacji rozmaitych technik, metod i pomysłów, sposobów wykorzystania tablicy interaktywnej oraz współczesnych technik informacyjno-komunikacyjnych w celu sprawniejszego, ciekawszego i bardziej kreatywnego docierania do współczesnej młodzieży. W szkoleniu uczestniczyło 35 nauczycieli z 12 krajów UE, ale zajęcia odbywały się w dwóch mniejszych grupach. Wspólna praca nad rozmaitymi zadaniami w trakcie przygotowanych dla nas warsztatów pomogła znacząco w szlifowaniu moich umiejętności konwersacyjnych, poprawie akcentu i wiedzy na tema nauczania języka angielskiego, którą nieustannie stosuję w swojej pracy.

Miedzynarodowa grupa nauczycieli w trakcie szkolenia na Malcie.

Moje ostatnie szkolenie odbywało się w sierpniu 2015 roku i miało miejsce w Istanbule. Kurs „Effective use of ICT In education” – „Efektywne użycie technologii informatyczno – komunikacyjnych w nauczaniu”, okazał się niewyczerpanym źródłem pomysłów na ciekawe lekcje przeprowadzone z użyciem platformy informatycznej Moodle. Zdobyta wiedza pomaga mi w codziennej pracy z młodzieżą, a tydzień spędzony w międzynarodowej grupie nauczycieli pozwolił mi na odświeżenie mojej wiedzy na temat nauczania języka angielskiego oraz ulepszenie swoich umiejetności komunikacyjnych w tym języku.

Międzynarodowa grupa nauczycieli w trakcie szkolenia w Istanbule.

Wszystkie szkolenia odbywały się w ramach tzw. Lifelong Learning Programme – Uczenie się przez całe życie. Jest to program unijny mający na celu dokształcanie nauczycieli różnych przedmiotów, nie tylko języka angielskiego. Szereg zagranicznych instytucji oferuje kursy dla matematyków, wuefistów, pedagogów. Jedynym warunkiem uczestnictwa w tym programie jest znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym. Pracownicy Narodowej Agencji w Warszawie są bardzo pomocni na etapie wypełniania wniosku, ale także w trakcie samej realizacji i podsumowania projektu. Nie ma więc co zwlekać. Następny termin skaładania wniosku upływa 2 lutego 2016 roku, jest więc jeszcze trochę czasu, żeby zrobić coś dla swojej szkoły, dla uczniów, a przede wszystkim dla siebie. Serdecznie zachęcam !

Opracowała: mgr Teresa Romanowska
ZPO w Węglówce