Niezwykły gość w ZPO w Lipniku

Niezwykły gość w ZPO w Lipniku – P. Stanisław Kmiecik – artysta malarz
10 grudnia 2015 roku w naszej szkole gościliśmy artystę należącego do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami, P. Stanisława Kmiecika.
Artystę poznałam w Sanatorium Rehabilitacyjno – Ortopedycznym dla Dzieci i Młodzieży w Zakopanem wiele lat temu, gdzie przechodził długoletnią rehabilitację. Już wtedy jako 17 – letni uczeń tamtejszej szkoły ozdabiał swymi pracami ściany szkolnego korytarza. Były to rysunki o bardzo pozytywnej kolorystyce i stanowiły dla młodych pacjentów promyk radości w tym trudnym i dość smutnym – ze względu na oddalenie od domu i stan zdrowia – miejscu.
Po latach odnalazłam P. Stanisława dzięki portalowi społecznościowemu Nasza Klasa, a później na facebooku. Już dawno zrodziła się we mnie myśl o zorganizowaniu wystawy jego prac w naszej szkole, a jeszcze większą okazją ku temu był fakt, że zamieszkał w Krakowie.
Całkowicie zmobilizował mnie program Szkoła z klasą 2.0, którego jestem szkolnym koordynatorem. W ramach podejmowanych w nim działań realizuję z grupą uczennic temat projektu edukacyjnego „Pejzaże – obrazy naszych marzeń. Rola pejzażu w literaturze i sztuce.” Organizacja wystawy dzieł P. S. Kmiecika oraz spotkanie z nim stanowiło bardzo ważny punkt naszych działań podejmowanych w ramach projektu.
Prace malarza urodzonego w 1971 roku w Klęczanach koło Nowego Sącza są publikowane na kartkach świątecznych i kalendarzach wydawnictwa AMUN. Z okazji 50- lecia istnienia Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami w konkursie malarskim spośród ponad 500 prac nadesłanych z 60 państw praca Stanisława Kmiecika zajęła III miejsce. Wystawy jego obrazów są organizowane na całym świecie. Artysta już w wieku pięciu lat zaczął malować, chociaż nie miał rąk. Jego ulubione techniki malarskie to: akryl, olej, pastel, akwarela, tempera, rysunek ołówkiem. Lubi też eksperymentować z innymi technikami malarskimi. Często prezentuje sposób malowania przed publicznością, w miejscach publicznych np. na Rynku w Krakowie. Z dziećmi i młodzieżą zaczął się spotykać gdzieś po ukończeniu swoich 30 lat – na prośbę jednej z matek chorego dziecka.
Przekazuje własne doświadczenie życiowe, opowiada o tym, jak przełamywać ograniczenia fizyczne i realizować własne pasje. O tym, że mimo niepełnosprawności można żyć w miarę normalnie; mieć rodzinę, prowadzić samochód, wykonywać swój piękny zawód..
Podczas spotkania uczniowie naszej mieli okazję zobaczyć jak powstaje dzieło malowane stopami. Mogli wysłuchać opowieści o życiu i pasjach malarza, a są nimi: słuchanie muzyki, udział w koncertach, rajdy samochodowe, chodzenie po górach, a niegdyś nawet jazda na nartach. Artysta pomaga innym, jak małemu Stasiowi, który podobnie jak pan Stanisław urodził się bez rąk. O tej niezwykłej przyjaźni powstał reportaż „Stanisław i Staś”, który zdobył I nagrodę w przeglądzie dziennikarskim 2015 roku. Ponadto pomaga ludziom po ciężkich wypadkach, takim którzy stracili ręce wrócić do normalności i zaakceptować siebie. Jego obrazy były prezentowane w serialu TVP 1 „Klan”, gdzie wprowadzono wątek niepełnosprawnego malarza.
Podczas spotkania uczniowie zadawali pytania. Malarz odpowiadał z charakterystycznym dla niego humorem. Jeden z gimnazjalistów np. zadał malarzowi pytanie, czy zdarza mu się płacić mandaty, na co on odpowiedział, że niestety tak za przekroczenie prędkości.
Na zakończenie artysta podarował uczniom prace, które tworzył podczas spotkania. Ozdobią ściany naszej szkolnej biblioteki. Artysta zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie z uczniami, które zostało opublikowane w Dzienniku Polskim .ITV Myślenice – telewizja internetowa nagrała z malarzem wywiad.
Ze spotkania płynie wniosek, że nie należy porzucać marzeń mimo trudności, jakie niesie życie, a ciężką pracą dążyć do ich realizacji.
Wprowadził ŁJ, 2015-12-14

[Powrót] [Drukuj]
Aktualności
Ogłoszenia i komunikaty

do góry

Copyright © 2007 Urząd Gminy Wiśniowa, wszelkie prawa zastrzeżone.