Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Lipniku biorą udział w Godzinie Kodowania

Od 7 do 13 grudnia każda szkoła w Polsce może przyłączyć się do Godziny Kodowania – globalnej inicjatywy odbywającej się w ramach Tygodnia Informatyki. Naszą gminę reprezentować będą Mistrzowie Kodowania ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Lipniku.
Godzina Kodowania jest międzynarodową akcją skierowaną do dzieci i dorosłych, która zachęca do kodowania przez co najmniej 60 minut w tygodniu
od 7 do 13 grudnia br. W ubiegłym roku w zabawie uczestniczyło 100 milionów fanów kodowania ze 180 krajów, odbyło się 77 tysięcy wydarzeń, a scenariusze zajęć zostały przetłumaczone na 40 języków.
W tej edycji akcji uczestnicy Godziny Kodowania przejdą godzinny, internetowy kurs z podstaw Java Script. Skrypty można układać za pomocą intuicyjnych bloczków lub wpisywać poszczególne komendy z klawiatury. W ostatnim etapie, korzystając ze zdobytych umiejętności, użytkownicy mogą stworzyć swoją własną grę. Do nauki programowania służyć będą różnorodne samouczki, działające na każdej nowoczesnej przeglądarce internetowej. Każdy z kursantów otrzyma certyfikat potwierdzający udział w akcji.
Badania pokazują, że dzieci zaczynają rozumieć koncepcje programistyczne zanim jeszcze nauczą się czytać i pisać. Celem Godziny Kodowania jest wyjaśnienie kodu i pokazanie, że informatyka to nie jest wielka filozofia. Każdy może nauczyć się podstaw – powiedział Hadi Partovi, założyciel i CEO Code.org, organizator tej inicjatywy.
Nikt w godzinę nie nauczy się programować, ale w ciągu jednej godziny można przekonać się, że to nie jest trudne, że może dawać satysfakcję, że to fajna zabawa, że przestrzeń kodowania jest nieograniczona. Udział w Godzinie Kodowania może być wspaniałym wstępem w inny świat cyfrowy. Nie w świat użytkownika czy konsumenta, lecz w świat wizjonera i kreatora – dodaje Włodzimierz Marciński, Lider Cyfryzacji w Polsce.
W „świat kreatora” opisany przez Lidera Cyfryzacji postanowiły wejść nauczycielki Zofia Hałas i Elżbieta Michalik z ZPO w Lipniku. W trakcie Godziny Kodowania ich uczniowie wypróbują swoich sił, tworząc animacje w oparciu o grafikę znanych im filmów i gier komputerowych. W scenerii Krainy Lodu, Maincrafta czy Star Wars powstaną uczniowskie projekty. Różnorodność zadań daje szansę działania osobom o całkowicie odmiennych zainteresowaniach – można tworzyć własne gry, historyjki lub zaprogramować niezwykłe wzory graficzne. Atrakcyjna forma akcji ma zachęcić uczniów do poznania podstaw informatyki i programowania. Tydzień Informatyki to bowiem idealna okazja do postawienia pierwszych kroków przez osoby bez doświadczenia w tych dziedzinach. Fakt, że programowanie jest przydatne nie tylko dla umysłów ścisłych, podkreśla również promotor Godziny Kodowania w Polsce oraz członek Rady ds. Edukacji Informatycznej i Medialnej przy MEN-ie, profesor Maciej Marek Sysło:
Nauka programowania jest świetnym pretekstem, aby przestać rozróżniać,
że coś jest tylko dla matematyków, albo tylko dla historyków. Logicznego myślenia
i rozwiązywania problemów potrzebuje dzisiaj każdy człowiek. Biologa będzie interesowało programowanie genotypów, polonista wykorzysta zdolności programistyczne do analizy tekstów.
W promowanie Godziny Kodowania na świecie włączyli się m.in. Barack Obama, Mark Zuckerberg, Bill Gates i wiele, innych znanych postaci. Szkoła z Lipnika znalazła się więc w doborowym towarzystwie. Wszystkie placówki zaangażowane w promowanie Godziny Kodowania w Polsce dzielą się swoimi osiągnięciami na fanpage’u Mistrzów Kodowania www.facebook.com/MistrzowieKodowania, Natomiast wydarzenia z ZPO w Lipniku prezentowane są na fanpage’u: https://www.facebook.com/Mistrzowie-Kodowania-Lipnik-1501182816803037/ .
Aktualna lista wydarzeń, dostęp do samouczków oraz dodatkowe informacje są dostępne na stronie https://hourofcode.com/pl.

Elżbieta Michalik, Zofia Hałas

Wprowadził ŁJ, 2015-12-11