Beskidzka Podkówecka

W niedzielę 13 września w Wiśniowej odbył się V Festiwalu Zespołów Regionalnych Beskidzka Podkóweczka. Impreza rozpoczęła się uroczystym korowodem zespołów w strojach ludowych. W konkursowym przeglądzie swoją twórczość zaprezentowały grupy z ośmiu miejscowość naszego regionu. Jako pierwsi wystąpili „Mali Węglowianie” z Węglówki, następnie „Korpiołki” ze Skomielnej Białej, „Spod Kicek” z Mordarki, „Majeranki” z Chabówki, „Wilkowianie” z Wilkowiska, „Zasadnioki” z Zasadnej, „Słopnicki Zbyrcoki” z Słopnic oraz „Kasinianie-Zagórzanie” z Kasiny Wielkiej.
Komisja festiwalowa, w skład której weszli Aleksandra Szurmiak-Bogucka (etnomuzykolog), Michalina Wojtas (choreograf, regionalista) oraz Benedykt Kafel (etnograf), oceniała zespoły w dwóch kategoriach wiekowych: dziecięco-młodzieżowej oraz dorosłej. Wśród młodych grup przyznano dwa równorzędne pierwsze miejsca dla zespołów z Chabówki oraz z Zasadnego. Drugiego miejsca nie przyznano. Trzecią pozycję zajęli uczestnicy ze Skomielnej Białej. Ponadto komisja udzieliła dwóch wyróżnień dla zespołów z Węglówki i Wilkowiska.
W kategorii zespołów dorosłych pierwsze miejsce zdobył zespół „Spod Kicek” z Mordarki. Na dalszych pozycjach uplasowały się kolejno zespoły ze Słopnic i Kasiny Wielkiej. Wszystkie wyróżnione grupy otrzymały nagrody pieniężne.
Oprócz atrakcji w postaci śpiewu i tańców goście festiwalu „Beskidzka Podkóweczka” mieli okazję spróbować pysznych regionalnych potraw. Festiwalowi towarzyszył kiermasz twórców ludowych. Dużo radości miały również dzieci, które miały okazję uczestniczyć w specjalnie przygotowanych zabawach oraz podziwiać wystawę królików ozdobnych.
Festiwal ma na celu kultywowanie i upowszechnianie bogactwa kultury ludowej Zagórzan, Górali Białych, Lachów, Kliszczaków i Górali Podhalańskich – grup góralskich zamieszkujących nasz region.
Tekst: GOKiS w Wiśniowej

Wprowadził ŁJ, 2015-09-15