Relacja z półkolonii

Od 17.08.2015 r. do 27.08.2015 r. w ZPO w Lipniku trwały półkolonie letnie dla dzieci rolników zorganizowane z inicjatywy mgr inż. A. Skiby – Dyrektora Szkoły, dofinansowane z FMW.


Opiekę nad uczniami sprawowały nauczycielki – p. B. Cygan i p. T. Bobowska.


Pomimo, iż uczniowie musieli wcześniej wrócić do szkoły z wakacji, rzadko w niej przebywali, a to dzięki atrakcyjnemu programowi tej formy spędzania wolnego czasu.


Celem zajęć było między innymi:
-stworzenie dzieciom warunków do ciekawego i aktywnego spędzania wolnego czasu,
- kształtowanie odpowiednich nawyków i postaw,
- stymulowanie rozwoju umysłowego i fizycznego,
- rozwijanie sposobów ekspresji uczuć i emocji,
- poznawanie najbliższej okolicy „Moja mała Ojczyzna” – turystyka.


Zajęcia rozpoczęły się od przywitania uczestników półkolonii oraz przedstawienia programu. Następnie wspólnie spisano kontrakt grupowy. Dzieci zapoznały się także z regulaminem półkolonii.Pierwszy dzień został zaplanowany w ten sposób, aby uczestnicy półkolonii lepiej się poznali, gdyż stanowili oni zróżnicowaną grupę wiekową uczniów z klas III – VI SP i Gimnazjum.


Zabawy integracyjne – m.in. „Pajęczynka”, „Zapamiętaj moje imię” wyzwalały wiele pozytywnych emocji wśród uczestników. Przyczyniły się do wzajemnego, lepszego poznania i integracji.


Aby wypoczynek dzieci podczas wakacji przebiegał bezpiecznie przeprowadzono z nimi pogadankę na temat „Bezpieczne wakacje na wsi”. Cenne okazały się tutaj materiały edukacyjne KRUS w wersji drukowanej i elektronicznej. Dzieci utrwaliły sobie także zasady zachowania podczas wycieczek pieszych i autokarowych.


Dzięki tym zajęciom dzieci uzyskały i utrwaliły informacje o bezpiecznym korzystaniu z drogi, najczęstszych przyczynach urazów na wsi, podniosły swój poziom ostrożności i wyobraźni o konsekwencjach nieprzemyślanych działań, uzyskały wiedzę o bezpiecznych i skutecznych sposobach reagowania i udzielania pomocy.


Utrwalając wiedzę z zakresu tej ważnej tematyki rozwiązywały krzyżówkę z hasłem „Na wszelki wypadek chcę być bezpieczny”. W tym dniu dzieci miały również okazję do rozwijania zdolności plastycznych wykonując prace na temat „Bezpieczeństwo na wsi”, które to zostały wyeksponowane na gazetce ściennej w świetlicy.


Kolejnym punktem programu była piesza wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego w Kobielniku. Dzięki wspaniałej pogodzie mogliśmy podziwiać piękne widoki okolicy. Dzieciom najbardziej podobała się możliwość jazdy konnej pod opieką doświadczonych instruktorów. Dzięki uprzejmości gospodarzy zapaliliśmy też ognisko i upiekliśmy kiełbaski.


W programie nie zabrakło gier i zabaw zespołowych m.in. rozegraliśmy partię „żywych warcabów” na świeżym powietrzu, co stanowiło trening sztuki wzajemnej współpracy.


W kolejnym dniu wyjechaliśmy do Bochni, gdzie dzieci korzystały z możliwości zabawy w wodzie pod opieką doświadczonych ratowników.


W myśl zasady „Cudze chwalicie – swego nie znacie” zwiedziliśmy Zamek i Skansen w Dobczycach oraz spacerowaliśmy po Zaporze Jeziora Dobczyckiego, a także podziwialiśmy panoramę okolicy z wieży zamkowej.
W szkole uczniowie zapoznali się wcześniej z bogatą historią i legendami zamku zawartymi w zbiorach „Legendy Zamków Karpackich” oraz „Legendach i podaniach Ziemi Dobczyckiej”.


Następnie – korzystając nadal z pięknej aury udaliśmy się szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej na Grodzisko, gdzie na szczycie zapaliliśmy znicze na grobie Partyzantów poległych podczas II wojny światowej. Przeszliśmy długim szlakiem na Księżą Górę, podziwiając w lesie zabytkowe kapliczki i ciesząc się urokami nieco mrocznego - niczym z bajek i legend - lasu.


Dawkując wysiłek fizyczny spędziliśmy jeden dzień na przypomnieniu profilaktyki prozdrowotnej – założeń realizowanych w szkole programów antyalkoholowych – m.in. Zachowaj Trzeźwy Umysł oraz antynikotynowych „Nie pal przy mnie, proszę”. Zwrócono uwagę także na szkodliwość dopalaczy i zachowania czujności w kontaktach wakacyjnych.
Wędrując po okolicy odwiedziliśmy miejscowy Ośrodek Pielęgnacyjno – Rehabilitacyjny, gdzie dzięki uprzejmości P.M. i Z.Urbaniak poznaliśmy bardzo ciekawego człowieka – P.Mieczysława Bułata – emerytowanego działacza Lotnictwa Sportowego. P. Mieczysław opowiedział nam ze wzruszeniem o czasach II wojny światowej, jego pasji latania na szybowcach oraz filmowania. Zaprosił nas na projekcję filmu „Partyzanci spod Łysiny” – krwawej historii naszego terenu podczas zawieruchy wojennej oraz filmu „Ucieczka z Auschwitz” – pięknej opowieści o bohaterach, którzy niestety odchodzą w zapomnienie w ludzkiej pamięci…
Punktem kulminacyjnym naszego wspólnego spędzania wolnego czasu była wycieczka do Krakowa.
Rano odwiedziliśmy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.


Następnie udaliśmy się do Parku Doświadczeń im. S. Lema. Tam dzieci miały możliwość eksperymentowania z dźwiękiem, muzyką. Mogły przeżyć przygodę na równoważni i obserwować ciekawe zjawiska oraz doświadczenia fizyczne.


Pełni pozytywnego nastawienia do nauki przed nowym rokiem szkolnym udaliśmy się do Kina Plaza na Film 3 D „Mały Książę” – przepiękną, wzruszającą opowieść o samotności człowieka w czasach współczesnych, pragnieniu doświadczania przyjaźni i miłości, niebezpieczeństwach i sensie życia.
W każdym dniu półkolonii dzieci miały możliwość spożywania śniadań i dwudaniowych obiadów, a w dniu wycieczek serwowane były napoje i inne przekąski tzw. suchy prowiant itp. Na zakończenie półkolonii dzieci otrzymały odblaskowe wyprawki z podstawowymi przyborami szkolnymi.
Podsumowując można stwierdzić, iż taka forma wypoczynku i spędzania czasu wolnego podczas wakacji była udana i zaspokoiła oczekiwania jej uczestników jak również ich rodziców.


Dwutygodniowy wakacyjny czas był dla dzieci okazją do wzajemnych spotkań, zabaw, integracji a także interesującą lekcją historii, przyrody i bezpieczeństwa. Duża frekwencja na wszystkich zajęciach, pozytywne reakcje dzieci i ich rodziców wskazują, iż należy ją kontynuować i rozwijać w latach przyszłych.


T. Bobowska

Wprowadził ŁJ, 2015-09-08

[Powrót] [Drukuj]
Aktualności
Ogłoszenia i komunikaty

do góry

Copyright © 2007 Urząd Gminy Wiśniowa, wszelkie prawa zastrzeżone.