ŚWIĘTO ROGALA W WIŚNIOWEJ – dożynki wiejskie 2015

15 sierpnia odbyły się pierwsze dożynki wiejskie w Wiśniowej. Datę wybrano nieprzypadkowo – w święto Matki Bożej Zielnej okazujemy szczególną wdzięczność za wszelkie plony pochodzące z ziemi. Zaszczytną godność starostów dożynek pełnili Danuta Hebda i Jerzy Chlipała. Organizatorzy – Koło Gospodyń Wiejskich w Wiśniowej oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wiśniowej, przy wsparciu Rady Sołeckiej – zadbali o to, by uroczystość przebiegła zgodnie z tradycją i w radosnej atmosferze.

Tradycyjny dożynkowy wieniec, uwity ze zboża przez Urszulę Moryc, został w uroczystym korowodzie przeniesiony do kościoła, gdzie, podczas mszy świętej, ks. Proboszcz poświęcił go i wszelkie przyniesione przez rolników plony. Z racji uroczystości Wniebowzięcia MB, poświęcono również bukiety zielne, które następnie wzięły udział w konkursie. Autorką najpiękniejszego i stworzonego zgodnie z tradycyjnymi zasadami bukietu była pani Bronisława Stalmach, wyróżniono również kilkanaście innych zielnych arcydzieł.

W programie uroczystości dożynkowej znalazły się: tradycyjne śpiewki ludowe w wykonaniu Pań z Koła Gospodyń Wiejskich, wręczenie tytułów DOBREGO GOSPODARZA przyznanych przez Organizatorów, konkurs zielnych bukietów oraz zabawa taneczna przy muzyce, aż do rana. Nagrody wręczyli zaproszeni goście – przedstawiciele powiatowego zarządu Małopolskiej Izby Rolniczej pani Jolanta Majka i pan Marek Lenczowski. Tytułami uhonorowano najbardziej aktywnych rolników mieszkających i prowadzących swoje gospodarstwa na terenie wsi: Jerzego Chlipałę, Zofię i Stanisława Bajerów, Małgorzatę i Stanisława Węgrzynów, Zofię i Wojciecha Bogaczów, Martę i Wojciecha Błaszczaków, Katarzynę i Marcina Irzyków.

Wieniec dożynkowy „ośpiewały” Panie z KGW, w tej formie złożyły również życzenia starostom, zaproszonym gościom oraz pożegnały byłą dyrektor GOKiS Kazimierę Polak. Autorka tekstów, pani Władysława Furman, zdołała również w pięknych słowach wyrazić powitanie dla nowej dyrektor – Agnieszki Dudek.

Wiśniowskie dożynki to ŚWIĘTO ROGALA – na stoiskach KGW można było przez cały czas skosztować między innymi tradycyjnych rogalików, których pochodzenie związane jest z legendą o św. Marcinie. Nasze - wiśniowskie rogaliki kojarzą się również z kometami odkrytymi w naszych okolicach. Stanowią symbol wiśniowskiego święta plonów, a ich sława jest coraz szersza. Panie częstowały wszystkich zainteresowanych również kapustą z grochem, naturalnymi wędlinami i innymi przysmakami przyrządzonymi według tradycyjnych receptur.

Atmosfera sprzyjała zabawie, dopisali goście zarówno miejscowi jak i wypoczywający w okolicy turyści. Wszystkim dziękujemy i zapraszamy za rok.
KGW Wiśniowa

Wprowadził ŁJ, 2015-08-27