Dożynki i Święto Kołacza w Glichowie

„Plon niesiemy plon, z tych rodzinnych stron …..” – tak Panie ze Stowarzyszenia Glichowianka oraz młodzież glichowska śpiewała 15 sierpnia br. wręczając bochen chleba dożynkowego sołtysowi wsi Glichów panu Zbigniewowi Bugajowi.
Wieniec dożynkowy, jak każdy symbol, kryje w sobie różne treści jednak przede wszystkim jest symbolem końca żniwnego trudu. Przygotowany w tym roku przez panie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich Glichowianka wieniec, przybrał kształt świecznika. Wzrok widza przyciąga swoistym ciepłem i ludowym charakterem. Świecznik jest symbolem światła duchowego, zbawienia i ludzkiej duszy. Nasz nie ma tradycyjnej formy świecznika wieloramiennego a bardziej współczesną. Trzy świeczki symbolizują Trójcę Świętą. – komentuje pani Helena Topa.
W Glichowie Święto Plonów od kilku lat łączone jest ze Świętem Kołacza. Uroczystość obchodzona jest w Święto Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia). Kołacz to przysmak pieczony nie tylko w czasie żniw, ale także w ciągu całego roku. W naszej wiosce przysmak ten ma swoje święto z uwagi na swoje walory zarówno smakowe jak i kolorowe. – mówi wypiekająca glichowskie kołacze Pani Ewa Czerwińska.
Na koniec części artystycznej prezes Stowarzyszenia Glichowianka pani Władysława Knapik zaprosiła wszystkich gości na Dożynki Powiatowe do Sieprawia, w czasie których glichowski wieniec będzie reprezentował Gminę Wiśniowa w Powiatowym Konkursie Wieńca Dożynkowego.

Opr. UB

Wprowadził ŁJ, 2015-08-17