Wszystko o śmieciach

Dobrym uzupełnieniem edukacji ekologicznej są praktyczne warsztaty. Wiosna sprzyja porządkom w domach, ogrodach, najbliższym otoczeniu i warto wprowadzać akcje, związane z segregacją odpadów, nawiązujące do życia w zgodzie z przyrodą, ale także wspomagające twórcze wykorzystanie różnych przedmiotów i korzystanie z nich w innej formie.
22 kwietnia grupa projektowa "Przyroda pod lupą" zaprosiła na spotkanie przedstawicieli lokalnego zakładu zajmującego się odpadami i recyclingiem, firmę TRASZKAN z Zegartowic. Goście za pomocą prezentacji multimedialnej wprowadzili dzieci i dorosłych uczestników w tematykę aktywnej ochrony środowiska. Następnie na konkretnych zadaniach dzieci poznawały zasady segregowania śmieci. Szkoła wzbogaciła się też o makietę edukacyjną, z pomocą której można dowiedzieć się, jakie materiały można odzyskać, oddając je do wyspecjalizowanych firm i co następnie można z nich ponownie wyprodukować.

Zobacz prezentację
Goście wyrazili na koniec spotkania nadzieję, iż \"przyswojone na warsztatach informacje zostaną zapamiętane na bardzo długo\". Edukacja to proces ciągły, wspomaganie go i wzmacnianie z każdej strony sprzyja utrwalaniu dobrych nawyków, nie tylko w kwestii ekologii. Wychowawczynie najmłodszych dzieci, panie Ewa Mirek-Sirignano, Iwona Wójtowicz, Katarzyna Tokarz oraz Anna Ziemba systematycznie dbają o rozwój swoich zespołów i stale inspirują dzieci, ale także i rodziców.
Na terenie szkoły, na każdym poziomie budynku, znajdują się wystawy, prace uczniów oraz materiały proekologiczne. Animatorką tej części działania jest nauczycielka przyrody, pani Anna Jasek.
To bardzo cenne i warte promowania prace projektowe, za które serdecznie dziękujemy :)
Wspólne społecznie inicjowane aktywności proekologiczne i małe oddolne 'kampanie' z pewnością przyczyniają się do zwiększenia świadomości proekologicznej.
Przy okazji polecamy także sięganie do bogatej bazy materiałów edukacyjnych EKOEDUKACJA.
Autor: Małgorzata Janik

Wprowadził ŁJ, 2015-05-08