KGW WĘGLÓWKA NA POWIATOWYM KONKURSIE POTRAW REGIONALNYCH

22.03.2015r w szkole im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach odbył się Powiatowy Konkurs Potraw Regionalnych, naszą Gminę reprezentowały Panie z KGW z Węglówki.

Poziom konkursu był bardzo wysoki, ponieważ stoły uginały się od jadła i picia Wielkanocnego. Celem jest zachowanie tradycji, która powoli zanika. A jak wiemy każdy region związany jest z innym zwyczajem.

Dlatego Panie prezentując swoje dania opowiadały o zwyczajach i tradycjach swoich miejscowości zachęcając do spróbowania swoich specjałów. Naszym daniem z terenów zagórzan jest ,,trzęsiołka" to danie spożywane w Wielkanoc na obiad, sporządzone ze święconego w koszyku zalane kwaśnym mlekiem, śmietaną lub rosołem jak kto woli- mówią Panie.

Gospodynie polecały również smalczyk węglowski, golonko w kapuście, filet z jajkiem,żur na zakwasie oraz wiele innych smakołyków z jajek oraz ciasta. "Mimo iż nie udało się zająć pierwszego miejsca to i tak warto było zaprezentować swoje regionalne potrawy" - zgodnie twierdzą członkinie koła.

Wprowadził ŁJ, 2015-04-20