WIŚNIOWA ODBLASKOWA

W dniu 30 października w ramach konkursu „Odblaskowa Szkoła” odbył się Odblaskowy Piknik pod hasłem „WIŚNIOWA ODBLASKOWA”. Był to odpowiedni czas na podsumowanie dwumiesięcznej akcji, którą koordynowały pani mgr Elżbieta Konieczna i pani mgr Joanna Trychta w Szkole Podstawowej w Wiśniowej. Główną ideą jaka przyświecała podjętym działaniom było wyposażenie jak największej liczby uczniów w elementy odblaskowe. Szczególnie zwrócono uwagę na najmłodszą grupę naszej społeczności lokalnej- przedszkolaków obdarowując ich nie tylko świecidełkami, ale również słodkimi, odblaskowymi cukierkami.

Wśród zaproszony gości nie zabrakło wójta gminy Wiśniowej p. Wiesława Stalmacha, przedstawicieli służb mundurowych: Komendy Policji z Dobczyc i Ochotniczej Straży Pożarnej z Wiśniowej, a także iTV- Powiatowej Telewizji.

Uczniowie naszej szkoły z niecierpliwością czekali na rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym, reklama odblasków”, który oceniany był w trzech kategoriach: klasy 1-3, klasy 4-6 oraz makieta. Zwycięzcy, którzy zabłysnęli swoją kreatywnością, otrzymali z rąk pana dyrektora Krzysztofa Głowackiego dyplomy i drobne upominki, a także mieli okazję uścisnąć dłoń pana wójta. Wśród nagrodzonych zaprezentowała się również drużyna BRD, która została wicemistrzem powiatu myślenickiego.

Miłą niespodziankę przygotowała nam grupa teatralna ZUM pod kierunkiem pani mgr Marzeny Tomery , która zaprezentowała autorski spektakl profilaktyczno- edukacyjny, dotyczący bezpieczeństwa w ruch drogowym pt.” Blaskzłodziejka”. Nasze koleżanki i koledzy tak bardzo wczuli się w swoje role, że my razem z nimi, przeżywaliśmy chwile grozy
i radości. Jedno jest pewne- zawsze będziemy pilnować swoich odblasków!

Punktem kulminacyjnym pikniku były wybory Miss i Mistera Odblasku. Każda klasa wyłoniła swoich reprezentantów- tych najbardziej „oświeconych” i wspierając ich odblaskowymi hasłami zagrzewała do rywalizacji. Na sali dało się słyszeć okrzyki poszczególnych klas:

„W dzień powszedni i od święta twoja buzia uśmiechnięta
o odblaskach niech pamięta”.
kl. 1a

„ Słonko, które świeci w górze, znaczki małe, znaczki duże.
Raz i dwa, raz i dwa, każdy jakiś znaczek ma!”
Kl. 1b

„Odblask twoim przyjacielem
i na co dzień i w niedziele!”
kl.1c

„Wszyscy widzą drugą „a”,
bo odblasków dużo ma!”
kl.2a

„Odblask może ci się przydać,
gdy pójdziesz drogą, będzie cię widać!”
kl.2b

„Druga „c” błyszczeć chce.
Przepisy drogowe znamy, dlatego odblaski mamy!”
kl.2c

„My uczniowie dobrze o tym wiemy,
że z odblaskami bezpieczniej się czujemy!”
kl.3a

„Kto nosi odblaski,
zasługuje na oklaski!”
kl.3b

Atmosfera była na tyle gorąca, że służby mundurowe, którym przypadł zaszczyt oceniania kandydatów, jednogłośnie orzekły zwycięstwo wszystkich klas.

Na zakończenie tego niecodziennego spotkania czekała nas kolejna niespodzianka. Grupa najmłodszych dzieci mogła z bliska przyglądnąć się jak wygląda samochód strażacki i co ma w swoim wyposażeniu. Strażacy opowiadali na czym polega ich praca i cierpliwie odpowiadali na wszystkie pytania. Natomiast grupa uczniów kl.3-6 wyszła, pod eskortą policji, na drogę publiczną w Odblaskowym Marszu promując wagę i powagę noszenia odblasków.

Krystyna Mazur

Wprowadził ŁJ, 2014-11-03