II Etap Kursu Wysokościowego

W dniach 23 – 26 października 2014 r. odbył się II Etap Kursu Wysokościowego za pomocą technik alpinistycznych w Bystrej k/Bielska Białej.
W Kursie uczestniczyło sześciu Strażaków z OSP Wiśniowa:
Mateusz Kus
Piotr Węglarz
Ryszard Moryc
Łukasz Bajer
Karol Polak
Roman Tokarz
Ochotnicza Straż Pożarna w Wiśniowej jako jedyna jednostka w Powiecie Myślenickim od niedawna ma w swojej specjalizacji udzielanie pomocy poszkodowanym na wysokościach. Uzyskanie takiej specjalizacji zostało uzgodnione z Wójtem Wiesławem Stalmachem, a potrzeba wynikła choćby z tego, że na terenie Gminy Wiśniowa wiele osób uprawia paralotniarstwo i niestety czasami zdarzają się wypadki. Wówczas zachodzi konieczność sciągania poszkodowanych z drzew i innych punktów wysokościowych. OSP Wiśniowa posiada także 2 samochody terenowe m-ki Land Rover Defender. Dawniej w akcjach ratunkowych strażacy musieli używać prywatnych samochodów terenowych.
Zatem obecnie druhowie posiadają dobry sprzęt i odpowiednie przygotowanie do prowadzenia wysokościowych działań ratowniczych. Koszty obu etapów kursu wysokościowego poniósł Urząd Gminy Wiśniowa.

Wprowadził ŁJ, 2014-10-28