Miasto 44

Chyba każdy słyszał o nowym filmie Jana Komasy \"Miasto 44\", opowiadającym o historii Powstania Warszawskiego. Film ten, choć fabularny, wyjątkowo dokładnie odzwierciedla przeżycia młodych ludzi walczących o Niepodległą Polskę.
Światowy sukces filmu, oraz własny zapał, zmotywował naszą klasę, IIIB, aby zorganizować wycieczkę do kina, na ten jakże przejmujący film. Kiedy jeszcze wsiadaliśmy do autobusu, nikt z nas nie spodziewał się, że po seansie, będziemy mieć wręcz z łzy w oczach. Jesteśmy pełni podziwu, dla ludzi, którzy w 1944 zorganizowali w Warszawie Powstanie. Jan Komasa, reżyser pokazał historię powstania w bardzo oryginalny sposób. W filmie najważniejsza była para zakochanych powstańców, która szukając schronienia dla siebie i walcząc, przetoczyła się przez niemal każdą dzielnicę Warszawy. Ze swojego oddziału przeżyli tylko oni. Widzieli jak ich przyjaciele oddają życie dla kraju, jednak nie poddali się.
Niektóre sceny w filmie, były drastyczne, ale całokształt zapierał dech w piersi. Materiały, środki na realizację filmu, oraz efekty specjalne tworzono przez około 8 lat, a na plan filmowy przywieziono 5000 ton gruzu, do tego zagrało niemal 3000 statystów filmowanych przez 10 ekip w czasie 63 dni zdjęciowych.
Moim zdaniem, film \"Miasto 44\" jest filmem godnym polecenia każdemu, który jeszcze nie wie jak wyglądało życie powstańców, ani co znaczy poświęcenie dla kraju. Do dzisiejszej młodzieży dużo trudniej dotrzeć teraz przez książki, a najlepszym sposobem, aby wywrzeć na nich tak wielkie wrażenie jest film. Sądzę, że po takim seansie, każdy z nas będzie patrzył na swoje państwo, trochę inaczej. Teraz wiemy na jak wielkie poświęcenie skazali się powstańcy, abyśmy my mogli żyć w wolnym kraju. Tak więc 10.10.2014 uważamy za udany, niezapomniany dzień.

Romek Konieczny w imieniu kl.IIIB
Gimnazjum w Wiśniowej