O nauczycielach, uczniach i zwykłych mieszkańcach nie zapominają

Pamięć o ludziach, którzy nauczali i uczyli się w czasie II wojny światowej jest pielęgnowana w Glichowie na codzień. W tym roku mieszkańcy tej miejscowości w sposób szczególny uczcili tajne nauczanie, które było prowadzone na jej terenie w czasie II wojny światowej.

Jako datę uroczystości wybrano świadomie 14 października. Święto Edukacji Narodowej jest najlepszym terminem na uczczenie pamięci profesorów, uczniów i mieszkańców Glichowa, którzy narażając życie swoje i bliskich czuwali nad bezpieczeństwem uczestników tajnego nauczania, dawali schronienie i pomieszczenia, w których mogła odbywać się podczas okupacji nauka oraz egzaminy małej (4) i dużej (3) matury.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego, którą odprawił ksiądz Józef Czarny, proboszcz parafii w Raciechowicach. Następnie odbył się przemarsz do szkoły, gdzie została odsłonięta tablica pamiątkowa, związana z tajnym nauczaniem. W obecności zgromadzonych licznie gości, władz gminnych Wiśniowej i Raciechowic, uczestnicy spotkania mogli usłyszeć wspomnienia Jana Majewskiego i Stanisława Bajera – uczestników tajnego nauczania. Wykład o dr. Wojciechu Czerwińskim – organizatorze tajnego nauczania wygłosił jego były uczeń z liceum w Kędzierzynie - Koźlu prof. dr hab. Jerzy Wyrozumski.

Był to bardzo poruszający moment tego dnia, a najmłodsi mogli dowiedzieć się wprost z ust żyjących świadków o historycznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w sercu Małopolski, w malutkiej wsi Glichów; o czasach trudnych i bolesnych z jednej strony, ale budujących wielką więź z okupowaną wówczas ojczyzną.

Kolejnym punktem programu była uroczysta akademia przygotowana przez uczniów wszystkich klas Szkoły Podstawowej pod opieką nauczycieli i wychowawców. Spotkała się ona z żywym odbiorem zebranych, którzy byli zachwyceni dekoracją, pięknie recytowanymi tekstami oraz wspaniałym wykonaniem pieśni patriotycznych.

Uczestnicy uroczystości obejrzeli wystawę pamiątek, archiwalnych dokumentów i podręczników z okresu tajnego nauczania. W ekspozycji znalazły się także przedmioty codziennego użytku mieszkańców wsi z czasów wojennych oraz żołnierskie mundury. Druga prezentacja związana była z twórczością plastyczną dzieci, zainspirowanych tematyką projektu „W sercu małej ojczyzny”. Ponadto wyeksponowano kolekcję „Mieszkańcy Glichowa na starej fotografii” oraz szereg zdjęć z ponad stuletniej historii szkoły w Glichowie. Dzięki dofinansowaniu ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Małopolska Lokalnie powstały również okolicznościowe pocztówki ze stemplem, zaprojektowane specjalnie na tę okazję.

Na zakończenie organizatorzy zaprosili uczestników uroczystości na poczęstunek przygotowany w sali gościnnej Wiejskiego Domu Kultury.

Wszystkie działania związane z przygotowaniem uroczystości i przebiegiem działań projektu „W sercu małej ojczyzny” prezentowane są na blogu http://konopniczakizglichowa.blogspot.com

Uroczystości w Glichowie zostały także zarejestrowane przez iTV Myślenice. Link do filmu: http://www.myslenice-itv.pl/dzien-edukacji-narodowej-2014-w-sp-w-glichowie-uczczono-uczestnikow-tajnego-nauczania-z-lat-1939-1945/

[opracowanie: GN Konopniczaki]

Wprowadził ŁJ, 2014-10-22