Trzeźwa Małopolska - NO PROMIL - NO PROBLEM w Wiśniowej

Kampania społeczna „NO PROMIL – NO PROBLEM” w naszej gminie jest realizowana od kilku lat, w szkołach w Wiśniowej, Lipniku, Węglówce oraz Glichowie.
Główne cele kampanii to:

- Wierzymy,
że wspólnie możemy zmienić postawę przyzwolenia na kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu.
- Wierzymy,
że wspólnie dodamy odwagi tym, którzy widząc, jak \"promilowy\" kierowca wsiada za kierownicę będą chcieli i potrafili powstrzymać go.
- Wierzymy,
że w ten sposób możemy uratować czyjeś życie
(przed śmiercią lub kalectwem, lub przed konsekwencjami, których kierowca może nie być świadomy - np. zamknięciem w Zakładzie Karnym - ważne: mężczyzna o wadze 70 kg po wypiciu jednej półlitrowej butelki piwa, przekracza próg nietrzeźwości, zagrożony karą więzienia do dwóch lat).

W kampanii społecznej NO PROMIL - NO PROBLEM, chcemy pomagać młodym ludziom dostrzegać wartość odpowiedzialności. Chcemy pomagać im wzbudzać refleksję na temat tego co w życiu ważne aby mogli świadomie podejmować decyzje.

19 października 2014roku uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Wiśniowej, uczniowie Szkoły Podstawowej w Glichowie wraz z opiekunami przeszli przez centrum naszej wsi, by głośno powiedzieć „NIE” pijanym kierowcom na polskich drogach.
Uczniowie w towarzystwie Policji rozdawali kierowcom i pasażerom ulotki Kampanii „Trzeźwa Małopolska No promil - No problem”. Młodzi ludzie z zapałem tłumaczyli zainteresowanym ideę marszu: chcemy by drogi Małopolski były wolne od pijanych kierowców, a pasażerowie świadomie mówili „NIE” kierowcom pod wpływem alkoholu. Młodzież zbierała więc podpisy pod deklaracjami kampanii, rozdawała ulotki kampanijne, baloniki i „Listy Dzieci do Kierowców”, w których proszą o bezpieczną i zawsze trzeźwą jazdę po naszych wspólnych drogach.
Zainteresowanie mieszkańców i kierowców było ogromne. Wszyscy „byli na TAK”, bo przecież tak ważne jest właściwe kształcenie młodych umysłów, rozwijanie wyobraźni i zdolności przewidywania – szczególnie na drodze.
W zadaniach kampanii był konkurs plastyczny, w którym dwaj uczniowie Szkoły Podstawowej z Wiśniowej zostali nagrodzeni. Kamil Głąb i Jakub Jamróz w nagrodę zwiedzali kopalnię soli w Wieliczce oraz odebrali nagrodę na konferencji podsumowującej VII edycję kampanii NO PROMIL – NO PROBLEM.
Nauczyciele i uczniowie z naszej gminy brali udział w szkoleniach „no promilowych” liderów.
Bardzo dziękuję panom policjantom, którzy wspierali nas w inicjatywie społecznej, dziękuję nauczycielom i pedagogom ze wszystkich szkół biorących udział w kampanii.
Gmina Wiśniowa otrzymała certyfikat dla samorządu zaangażowanego w podnoszenie bezpieczeństwa na małopolskich drogach.
Wszyscy zgodnie mówimy STOP pijanym kierowcom.
Elżbieta Konieczna
ambasador kampanii NO PROMIL NO PROBLEM