No promil. No problem

Uczniowie z ZPO w Lipniku pod opieką koordynatora szkolnego T. Bobowskiej – pedagoga , aktywnie włączyli się w kampanię społeczną „No promil. No problem”, do której po raz czwarty przystąpiła Gmina Wiśniowa. Celem kampanii jest włączenie młodych ludzi, obywateli w działania zmierzające do powstrzymywania przed prowadzeniem pojazdów mechanicznych osoby pod wpływem alkoholu.

Podstawowe hasła przedsięwzięcia to:
Wierzymy, że wspólnie możemy zmienić postawę przyzwolenia na kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu.
Wierzymy, że wspólnie dodamy odwagi tym, którzy widząc, jak \"promilowy\" kierowca wsiada za kierownicę będą chcieli i potrafili powstrzymać go.
Wierzymy, że w ten sposób możemy uratować czyjeś życie. Czy to przed śmiercią, czy przed kalectwem, czy też w końcu, przed konsekwencjami, których kierowca może nie być świadomy - np. zamknięciem w Zakładzie Karnym (ważne: mężczyzna o wadze 70 kg po wypiciu jednej półlitrowej butelki piwa, przekracza próg nietrzeźwości, zagrożony karą więzienia do dwóch lat).
W kampanii społecznej NO PROMIL - NO PROBLEM, chcemy pomagać młodym ludziom dostrzegać wartość odpowiedzialności. Chcemy pomagać im wzbudzać refleksję na temat tego co w życiu ważne oraz świadomie kierować swoim życiem.

NOPROMILOWA DEKLARACJA:
- Nie chcemy wprowadzać prohibicji !!!
- Chcemy bezpieczniejszych dróg, po których chodzą nasze dzieci, po których jeździmy.
- Chcemy, aby wsiadający \"za kółko\" był trzeźwy - bo życie naszych (i Twoich) bliskich jest ważniejsze,
niż chwilowa przyjemność promilowego kierowcy.

bezpromilowo = bezproblemowo

W dniu 25.04.2014r. w CKiP odbyło się szkolenie koordynatorów szkolnych kampanii z placówek oświatowych terenu gminy. Prelegentem i prowadzącym szkolenie była
ambasador kampanii w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce Magdalena Kozińska-Pietrzyk.

Współpraca Ambasadorów Gminnych Kampanii , Koordynatorów szkolnych i uczniów ma na celu poprzez wspólny wysiłek przyczyniać się do podniesienia bezpieczeństwa na małopolskich drogach. Podejmowanym w ramach Kampanii przedsięwzięciom takim jak m.in. szkolenia młodzieżowych liderów, profilaktyczne konkursy plastyczno – literackie, marsze łączy główny cel: ratowanie ludzi przed śmiercią, kalectwem, utratą wolności.

Honorowymi patronami Kampanii są: Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Marek Sowa, Małopolski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Mariusz Dąbek, Małopolski Kurator Oświaty P. Aleksander Palczewski, Prezydent Miasta Krakowa P. Jacek Majchrowski.

Wprowadził ŁJ, 2014-09-23