Obchody 70-tej rocznicy walk partyzanckich

Jak co roku także i w tym roku 18 września w 70-tą rocznicę pacyfikacji Wiśniowej i Lipnika przez niemieckich okupantów odbyły się obchody upamiętniające te wydarzenia. Organizatorem obchodów były gminy Wiśniowa i Dobczyce. Niestety w tym roku Sztafeta Szlakiem Walk Partyzanckich AKiBCh na trasie Wiśniowa-Dobczyce została odwołana z uwagi na zamkniętą drogę wojewódzką nr 964 w miejscowości Czasław. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 8:00 Mszą Św., która została odprawiona na cmentarzu parafialnym w Wiśniowej przed mogiłą ofiar pacyfikacji. Mszę Św. koncelebrowaną odprawili: ks. Proboszcz Wacław Bednarz, ks. Stanisław Figura, ks. Prałat Jan Marcisz i ks. Michał Wilkosz. Następnie odbył się apel poległych z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. W dalszej kolejności, o godzinie 9:30 w hali sportowej odbyła się uroczysta akademia Były przemówienia, wspomnienia wydarzeń sprzed lat oraz wspaniały i poruszający spektakl na temat tamtych krwawych, przygotowany przez uczniów ZPO w Wiśniowej pod kierunkiem Pani Marzeny Tomery. Z uwagi na fakt, że sztafeta nie mogła się odbyć, przypomniano jej historię, a osoby, które na przestrzeni lat wnosiły duży wkład i zaangażowanie w jej przygotowanie, zostały wyróżnione symbolicznymi statuetkami. Uroczystości uświtnilki swoją obecnością znamienici goście. Między innymi obecny był pan Wicewojewoda Andrzej Harężlak i pan Wicestarosta Tomasz Suś, kombatanci, członkowie rodzin pomordowanych, harcerze. Po zakończeniu akademii odbyło się spotkanie okolicznościowe z zaproszonymi gośćmi, a następnie delegacje udały się w kierunku Dobczyc, zatrzymując się przy pomniku przy moście glichowskim, upamiętniającym bitwę z dnia 12 września 1944 roku, gdzie zostały złożone kwiaty. Na Rynku w Dobczycach odbył się dalszy obchodów w asyście Kompani Honorowej Wojska Polskiego oraz orkiestry dętej z Dobczyc.

Lista osób wyróżnionych
1. Ludwik Dziewoński - pomysłodawca sztafety