Młodzież Wokół nas

259 uczniów, 18 nauczycieli, 11 krajów z różnych części Europy prowadziło wspólne rozmowy i gromadziło materiały. Nauka języków obcych w międzynarodowej grupie rówieśniczej, poznawanie kultury wielu krajów, tradycji i codzienności złożyły się na bogaty program tegorocznego projektu eTwinning. „Udało nam się nawet spotkać i zaprzyjaźnić. Fajnie, że się zobaczyliśmy” – mówi Magdalena Bydłoń, uczennica klasy IIG.

Uczniowie z klas IG i IIG gimnazjum z Lipnika (gm. Wiśniowa) poznawali przez 10 miesięcy minionego roku szkolnego różne media i aplikacje, tworzyli i publikowali w Internecie, na platformie wirtualnej Twinspace, dostępnej w ramach eTwinning, programu Unii Europejskiej umożliwiającego szkołom wymianę doświadczeń i dobrych praktyk edukacyjnych. Główny nacisk w tegorocznej edycji projektu Wokół nas położono na poszanowanie praw autorskich, umiejętność korzystania materiałów udostępnianych w sieci na otwartych licencjach oraz na rozwijanie współpracy i pielęgnowanie kontaktów pomiędzy szkołami partnerskimi.
Celem projektu było zmotywowanie uczniów do nauki języka niemieckiego oraz uatrakcyjnienie tradycyjnych lekcji i zajęć pozalekcyjnych poprzez wykorzystanie materiałów edukacyjnych, tworzonych przez uczniów w ramach realizowanego projektu (m.in. ankiety, filmy, interaktywne mapy myśli, animowane prezentacje multimedialne, wywiady, e-booki).
Przez cały rok szkolny nie brakowało wspaniałych pomysłów , twórczego wykorzystania wiedzy oraz umiejętności, znacznie wykraczających poza program nauczania, umiejętności zarówno informatycznych jak i językowych.
W ostatniej fazie projektu uczniowie uczestniczyli w ankiecie online, oceniając atrakcyjność i przydatność różnych aktywności, które sami zaproponowali na początku planowania zadań w projekcie. Najwyższe oceny wystawili:
• nagraniom audio (wypowiedzi na różne tematy, nauka głośnego i pięknego czytania w języku niemieckim),
• tworzeniu quizów, gier językowych, łamigłówek,
• opracowaniu materiałów do prezentacji „Co warto wiedzieć, o... swoim kraju”,
• wymianie pocztowej paczek świątecznych.
Najnowsze technologie umożliwiają międzynarodową współpracę szkół na różnych płaszczyznach. Uczniowie piszą do siebie listy za pomocą poczty elektronicznej, komunikują na portalach społecznościowych, uczestniczą w wideokonferencjach w czasie rzeczywistym, wykorzystują TIK, działając i ucząc się razem w bezpiecznym środowisku na wirtualnej platformie Twinspace. Bezpośredni kontakt z językiem obcym, w tym przypadku językiem niemieckim, to prawdziwe wyzwanie dla gimnazjalistów uczących się go od niespełna dwóch lat w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Oprócz kontaktów wirtualnych młodzież nie zapominała też o tradycyjnych formach pielęgnowania kontaktów i korzystała z poczty, wysyłając przesyłki lub paczki przygotowane wspólnie z rówieśnikami i uzgodnione uprzednio z inną klasą za granicą. Ileż emocji one wzbudziły, ile wrażeń dostarczyły – wiedzą najlepiej uczestnicy takiej wymiany.
Najbardziej jednak emocjonującym momentem było w tym roku spotkanie się dwóch klas eTwinning „na żywo” i wspólna nauka oraz poznanie się zespołu z greckiego gimnazjum w Kissamos (Kreta) i gimnazjalistów z Lipnika. Wspólne rozmowy, zwiedzanie, pokazanie swojego regionu gościom pod koniec kwietnia było znakomitą okazją do wymiany dobrych praktyk edukacyjnych i nawiązania wielu przyjaźni, zarówno pomiędzy uczniami, jak i nauczycielami.

W imieniu organizatora dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, wielu rodzicom, przyjaciołom szkoły za wkład pracy włożony w realizację naszego projektu – za zapał, zaangażowanie i pomysłowość. Także za wytrwałość i cierpliwość.
Wakacje się właśnie rozpoczęły, ale od września startujemy z nowym projektem eTwinning, w którym po raz czwarty spotkamy się z uczniami z Niemiec i innymi znanymi nam szkołami, zainteresowanymi kontynuowaniem współpracy i nowoczesną edukacją z wykorzystaniem TIK. Więcej szczegółów już wkrótce.
Małgorzata Janik, koordynator projektu

Wprowadził ŁJ, 2014-07-04