MATEMATYKA – KRÓLOWA NAUK


Od 2006 roku tradycyjnie już uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wł. Orkana w Wiśniowej biorą udział w dwuetapowym konkursie dla uczniów klas 4 – 6 szkół podstawowych województwa małopolskiego „Krakowska Matematyka” i jak co roku cieszymy się z finalistów etapu wojewódzkiego tego konkursu. Tegoroczny temat to: „Matematyka i inne nauki w Krakowie”. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki, w którym od lat działa pani mgr Urszula Kucała z Lipnika.

Patronat Honorowy nad konkursem „Krakowska Matematyka” objęli:
Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa,
Jerzy Miller - Wojewoda Małopolski,
Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego,
Aleksander Palczewski - Małopolski Kurator Oświaty
Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Etap szkolny pisało 24 uczniów z kl. 4a, 4b, 5a, 5b, 6a i 6b. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się dwie osoby: Aleksandra Kus z kl. 5a (nauczyciel: mgr Elżbieta Studnicka) i Adam Gospodarczyk z kl. 5b (nauczyciel: mgr Barbara Matusiak). Uczennicy kl. 4b Gabrieli Rokosz niestety zabrakło tylko 1 punktu. Nasi finaliści 22 lutego w SP w Jasienicy pod opieką mgr Elżbiety Studnickiej zmagali się z bardzo trudnymi i nietypowymi zadaniami matematycznymi. Oto treść jednego z zadań: „Dawniej pisano gęsimi piórami. Trzech żaków zakupiło pewną liczbę gęsich piór. Podzielili je między sobą w ten sposób, że pierwszy z nich wziął 1/3 wszystkich i 2 pióra, drugi otrzymał połowę reszty i 1 pióro, a trzeci 6 pozostałych piór. Ile piór kupili żacy?”. Gratulujemy naszym „perełkom”!


Następnym wyzwaniem dla miłośników „królowej nauk” był udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur”, do którego powróciliśmy na prośbę uczniów po kilku latach przerwy. Szkolnym koordynatorem konkursu była p. mgr Elżbieta Studnicka.
21 marca b.r. pod jej okiem oraz p. mgr Barbary Matusiak 14 uczniów z klas 4b, 5a, 5b i 6b próbowało swych sił rozwiązując nietypowe zadania wymagające wiedzy, logicznego myślenia i sprytu. Wraz z nauczycielami uczniowie tygodniami przygotowywali się do konkursów rozwiązując zadania z poprzednich lat. Na wyniki musimy poczekać, ale cieszymy się, że młodzież sama poszukuje form sprawdzenia swojej wiedzy i wykazania się. Przed laty odnosiliśmy wiele sukcesów w matematycznych konkursach pozaszkolnych. Liczne dyplomy zdobią ściany szkolnych korytarzy. Mamy nadzieję, że te czasy wracają…


Nauczyciele matematyki w szkole w Wiśniowej starają się, aby nauka tego trudnego przedmiotu była ciekawa i przyjemna, aby formy były różnorodne, aby metody były aktywizujące, by dzieci mogły uczyć się przez zabawę. Uczniowie przygotowują zagadki, orgiami, kalambury i quizy na setną lekcję, którą sami prowadzą. Wielokrotnie mają możliwość zagrać w gry rozwijające umiejętności matematyczne i logiczne myślenie czy wymagające opracowania strategii. Rozwiązują zagadki, łamigłówki i krzyżówki matematyczne. Rysują siatki i sklejają modele brył. W terenie wymierzają obszar o powierzchni 1 ara (kwadrat o boku dł. 10 metrów). Odpowiadają na pytania z geometrii rywalizując podobnie jak uczestnicy programu TV „Jeden z dziesięciu”. Mają możliwość zdobywać nagrody w wielu konkursach szkolnych i zewnętrznych. Korzystają z wielu pomocy dydaktycznych (często przygotowywanych przez nauczycieli) jak również z możliwości multimedialnych. W pracowni informatycznej wykorzystują Internet do rozwiązywania quizów matematycznych, a także swobodnie poruszają się po fikcyjnej krainie Matlandia. Od uczniów zależy to, w jakim stopniu przyswoją i rozwiną przekazaną wiedzę...


Autor: mgr Elżbieta Studnicka


Wprowadził JW, 2013-04-15

[Powrót] [Drukuj]
Aktualności
Ogłoszenia i komunikaty

do góry

Copyright © 2007 Urząd Gminy Wiśniowa, wszelkie prawa zastrzeżone.