Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

W Polsce mamy około 15 procent osób w podeszłym wieku i grupa ta stale się powiększa. 1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. To szczególny dzień i dlatego w naszej gminie odbyło się kilka spotkań i wydarzeń kulturalnych, jako że pragniemy pokazać naszym seniorom, jak bardzo są dla nas ważni.

W Zespole Placówek Oświatowych w Lipniku Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs plastyczny pn. \"Dziadkowie to skarb\" i wystawę, na której znajdują się prace uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum. W pięknej czytelni biblioteki w Wiśniowej spotkali się seniorzy, aby wspólnie powspominać wiele wspaniałych chwil i podziwiać nasz region na starych fotografiach. Program artystyczny przygotowała młodzież z tutejszego Zespołu Placówek Oświatowych. Kolejnym wydarzeniem było spotkanie \"Senior - Seniorom\" w Wiejskim Domu Kultury w Glichowie. Artysta malarz ze Stowarzyszenia CEPRY zaprosił przyjaciół sztuki do współpracy międzypokoleniowej w pracowni malarskiej, jaka działa na piętrze Domu Kultury. Dzieci ze świetlicy przygotowały wystawę prac plastycznych, obrazów olejnych, związanych ściśle z \'małą ojczyzną\' oraz zdrowe upominki dla każdego gościa.

Dzisiejsze spotkania miały na celu zachęcenie seniorów do aktywnego współudziału w życiu kulturalnym naszego regionu i wierzymy, iż każda starsza osoba znajdzie dla siebie coś interesującego. Proponujemy zajęcia plastyczne, językowe, komputerowe, także i związane z teatrem, muzyką, może \'kino seniora\'? Jesteśmy otwarci na różne formy aktywizacyjne - bowiem chodzi o to, by seniorzy współtworzyli program i byli aktywni.

Już dziś udało się nawet ustalić kolejne przedsięwzięcie - pod koniec grudnia w Glichowie podsumujemy tematyczny rok 2012, który jest ogłoszony jako Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Spotkamy się razem, by wspólnie ze społecznością lokalną stworzyć niezapomniane drzewko świąteczne.

Minione popołudnie stało się znakomitym początkiem do nawiązania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk - związanych z budowaniem relacji społecznych i aktywizacji wielu pokoleń.

Więcej fotografii z wydarzenia zobaczyć można tutaj --->>>

Tekst: CEPRY

Wprowadził PT, 2012-10-03