Międzynarodowa Konferencja w Wiśniowej

W sobotę 8 września 2012 r. w Ośrodku Turystyczno Wypoczynkowym w Wiśniowej odbyła się Międzynarodowa Konferencja poświęcona zagadnieniom aktywnej ochrony cmentarzy z okresu I wojny światowej.

W konferencji udział wzięło 30 uczestników głównie historyków i pasjonatów historii nie tylko z Polski ale też z Czech, Słowacji i Węgier. Gminę Wiśniowa reprezentował wójt – Pan Wiesław Stalmach.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania przybyłych gości oraz prezentacji gminy Wiśniowa – prezentację przygotował i omówił Paweł Tomera – główny specjalista w Urzędzie Gminy Wiśniowa. Na konferencji szczególnie ciekawe były dwa referaty. Pan dr Piotr Sadowski przedstawił działania wojenne w czasie I wojny światowej w naszym regionie ilustrując to archiwalnymi mapami. Drugim referatem, który spotkał się z dużym zainteresowaniem był referat przygotowany przez Pana Kamila Ruszała z Crux Galiciae. W referacie tym Pan Kamil Ruszała poruszył temat relacji pomiędzy walczącymi żołnierzami a ludnością cywilną.

Po konferencji wszyscy udali się najpierw na cmentarz wojenny nr 374 przy drodze wojewódzkiej a następnie na cmentarz wojenny nr 373 znajdujący się w południowej części miejscowości Wiśniowa w przysiółku Jurkówka na skraju niewielkiego lasu gdzie przystąpili do porządkowania nekropolii. Warto zaznaczyć że pochowano tam 29 żołnierzy austro-węgierskich oraz 10 żołnierzy rosyjskich.

Konferencja stała się doskonałą okazją do zawarcia nowych kontaktów oraz wymiany doświadczeń związanych z odbudową i renowacją cmentarzy.

Więcej fotografii z wydarzenia zobaczyć można tutaj --->>>

Tekst: PT

Wprowadził PT, 2012-09-17