XV Powiatowe Święto Plonów 2013 zorganizuje gmina Wiśniowa

W ostatnią niedzielę sierpnia odbyło się czternaste już Święto Plonów powiatu myślenickiego. Gospodarzem dożynek była gmina Lubień, a miejscem uroczystości Tenczyn. Po uroczystej mszy, na której zgromadzeni rolnicy dziękowali za tegoroczne zbiory i poświęceniu wieńców dożynkowych 9 gmin naszego powiatu, korowód dożynkowy prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP Tenczyn, pomaszerował na stadion sportowy, gdzie czekali już goście i uczestnicy imprezy. Po części powitalnej rozpoczęły się prezentacje wieńców wykonanych przez gospodynie ze wszystkich gmin powiatu. Później na dożynkowej estradzie prezentowali swe umiejętności artyści i zespoły regionalne. Imprezę zakończył występ zespołu „Zbóje”.

Naszą gminę reprezentowało na tegorocznych dożynkach Koło Gospodyń Wiejskich z Glichowa, którego wieniec został uznany przez jury w konkursie Wieńca Dożynkowego za najpiękniejszy. Za oryginalne wykonanie i zachowanie wartości tradycyjnych wieniec z Glichowa otrzymał specjalną nagrodę Starosty Myślenickiego. Kolejne dożynki powiatowe w 2013r. odbędą się zatem w gminie Wiśniowa.

W ramach imprez towarzyszących każda gmina prezentowała także „stoisko dożynkowe”, na którym znajdowały się potrawy regionalne i specjalności kulinarne powiatu myślenickiego. Na stole dożynkowym promującym gminę Wiśniowa można było degustować przygotowane przez Gospodynie z Glichowa tradycyjne kołacze, ciasta drożdżowe ze śliwami i jabłkami, był i domowy smalec z chlebem wiejskim, nie brakowało pachnącego masła własnego wyrobu gospodyń, wędlin wiejskich i dojrzałych nalewek na wiśni i czarnej porzeczce. „Wieniec, który wiłyśmy wieczorami po pracy w gospodarstwie już od lipca, jest efektem wysiłku i starań całego Koła. Od zimy zastanawiałyśmy się, jaki kształt końcowy mu nadamy” – mówi przewodnicząca Koła z Glichowa, p. Władysława Knapik. „I tak wieniec przedstawia karuzelę, która ma 12 ‘kołysek’ z wyżłobionego ciasta chlebowego. A każda kołyska symbolizuje kolejne miesiące w roku. W każdej znajdują się różne ziarna i nasiona. Wieniec zawarł bogactwo naszych ziem i pól – wszystkie materiały są naturalne i pochodzą z Glichowa.” – dodaje p. Władysława Knapik.

Gospodynie z Koła w Glichowie są szczęśliwe, iż ich wysiłek i zmysł artystyczny został doceniony zarówno podczas dożynek gminnych, jak i powiatowych. W najbliższą niedzielę, 2 września, Koło Gospodyń z Glichowa będzie reprezentowało naszą gminę oraz powiat podczas Dożynek Wojewódzkich. Gospodarzem XIV Małopolskiego Święta Plonów jest gmina Dębno w powiecie brzeskim, a uroczystości dożynkowe zaplanowano w Porąbce Uszewskiej.

Więcej fotografii z wydarzenia zobaczyć można tutaj --->>>

Tekst: Małgorzata Janik

Wprowadził PT, 2012-08-29