III Dusiołek Górski już za nami

Po górach otaczających Wiśniową w słoneczny sobotni dzień 19 maja wędrowali uczestnicy III Dusiołka Górskiego. Tradycyjnie wystartowali o 8:00 rano by jak najlepiej wykorzystać 12- godzinny limit na pokonanie trasy. Pierwszy punkt kontrolny był w Lipniku, a kolejny na Kudłaczach. W Węglówce przy górnym kościele był bufet z wodą, co miało ogromne znaczenie przy słonecznej pogodzie. Dalej przez Wierzbanowską Górę na Ciecień, z Cietnia do Szczyrzyca i na północ w kierunku Grodziska by zawrócić na Księżą Górę i w dół do mety.

Najszybciej trasę pokonali Joanna Garlewicz i Piotr Gruszkowski. Ich udział bardzo ucieszył organizatorów ponieważ Joanna i Piotrek należą do czołówki biegaczy górskich w Polsce, start pokonanie trasy zajęło im to niewiele ponad sześć godzin, pewnie byli by szybciej ale zaczekali grzecznie na Cietniu na otwarcie punktu Kontrolnego przez sędziów.

Długość trasy to 38 km liczona najkrótszymi drogami, jeśli jednak ktoś pomylił drogi tak jak Ela z Krakowa to mógł przejść nawet 46 km. Całą trasę pokonało 39 osób, z tego większość zmieściła się w 12 godzinach. Część wędrowców zaginęła po drodze, na szczęście wszyscy się znaleźli wieczorem przy wspólnym ognisku. Każdy uczestnik dostał medal pamiątkowy, dyplom i słoik dżemu wiśniowego.

Dusiołek nie odbył by się gdyby nie przewodnicy z Koła Przewodników PTTK w Dobczycach oraz absolwenci i uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Rolniczych, którzy stali na Punktach Kontrolnych i obsługiwali biuro rajdu.

Podziękowania dla Turystycznej Podkowy za przekazanie map dla uczestników rajdu.
Sponsorami rajdu byli: Klub Podróży Horyzonty, Przewóz Osób Marian Stalmach, Usługi Komputerowe Stanisław Malara i GS Wiśniowa. Patronat medialny Dziennik Polski, portalmiasto-info.pl i portal e-beskidy.com

Patronat honorowy wójt gminy Wiśniowa Wiesław Stalmach. Szefem rajdu był znany i lubiany przewodnik Szymon Karina.

Tekst: Łukasz Bajer

Wprowadził PT, 2012-05-28