UROCZYSTOŚCI W HOŁDZIE POLEGŁYM W PACYFIKACJI WIŚNIOWEJ I LIPNIKA ORAZ ŻOŁNIERZOM AK I BCH

W dniu 19 września 2016 r., jak co roku od wielu lat uczczono pamięć ofiar poległych w pacyfikacji Wiśniowej i Lipnika we wrześniu 1944 roku oraz poległych partyzantów i żołnierzy AK i BCh.


W tym roku, z uwagi na niesprzyjającą aurę uroczystości rozpoczęły się w Kościele Parafialnym w Wiśniowej o godz. 8.00 uroczystą Mszą Św. Wzięli w niej udział mieszkańcy, poczty sztandarowe Kombatantów i szkól powiatu myślenickiego, władze samorządowe Gmin Wiśniowa i Gminy i Miasta Dobczyce, dzieci i młodzież. Wszyscy zgromadzeni swoją obecnością chcieli złożyć hołd pomordowanym. Mszę świętą odprawili Ks. Proboszcz Wacław Bednarz. Następnie zgromadzeni przeszli na cmentarz parafialny, gdzie w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego odbył się Apel Pamięci oraz oddana została salwa honorowa ku czci pomordowanych. Złożono wieńce i kwiaty na mogile pomordowanych, a następnie wszyscy zgromadzeni udali się do hali sportowej, gdzie przypomniano słowami wiersza Jakuba Bajera tragiczne wydarzenia z 1944 roku.


Po części oficjalnej władze gmin i część zaproszonych gości udali się w kierunku Dobczyc na dalszą część obchodów, a młodzież uczestnicząca w sztafecie – na odprawę dotyczącą części sportowej. W drodze do Dobczyc złożono także kwiaty na pomniku przy Moście Glichowskim. Punktualnie o godzinie 11:00 w strugach deszczu rozpoczęły się uroczystości na Rynku w Dobczycach, zakończone złożeniem kwiatów przy symbolicznym pomniku Nieznanego Żołnierza.


Część sportowa rozpoczęła się zgodnie z programem z Rynku w Dobczycach startem sztafety o godz. 11:30. Już po raz XXXIII z inicjatywy Ludwika Dziewońskiego i Kazimierza Bubuli, od 1982 roku organizowany jest bieg Sztafetowy Szlakiem Partyzantów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. W ten sposób dzieci, młodzież i dorośli składają hołd bohaterom walk o wolność Ojczyzny. W tegorocznej sztafecie wzięło udział 228 zawodników.

WYNIKI BIEGU:
Szkoła podstawowa:
I miejsce – SP Wiśniowa
II miejsce - SP Dobczyce
III miejsce – SP Czechówka
IV miejsce – SP Kornatka
V miejsce – SP Brzączowice
VI miejsce – SP Raciechowice
VII miejsce – SP Stadniki
VIII miejsce – SP Zakliczyn
IX miejsce – SP Lipnik
X miejsce – SP Dobczyce kl. I-III
Gimnazjum:
I miejsce – Gimnazjum Dobczyce
II miejsce - Gimnazjum Wiśniowa
III miejsce – Gimnazjum Trzemeśnia
IV miejsce – Gimnazjum Raciechowice
V miejsce – Gimnazjum Lipnik
Szkoła średnia:
I miejsce – Zespół Szkół w Dobczycach
Służby mundurowe:
I miejsce – OSP Wierzbanowa
Kategoria indywidualna:
I miejsce – Urszula Łętocha
II miejsce – Mateusz Siatka
III miejsce – Mariusz Kaczmarczyk
IV miejsce – Izabela Skóra


Wprowadził ŁJ, 2016-09-22

[Powrót] [Drukuj]
Aktualności
Ogłoszenia i komunikaty

do góry

Copyright © 2007 Urząd Gminy Wiśniowa, wszelkie prawa zastrzeżone.